Leksykon drzew

Dąb szypułkowy - Quercus robur

Opis

Dąb szypułkowy – gatunek typowy dla rodzaju dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje naturalnie w niemal całej Europie, na Kaukazie oraz w Azji Zachodniej. W Polsce jest bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego. Ceniony jest w przemyśle drzewnym oraz leśnictwie. Jest gatunkiem długowiecznym – żyje ponad 1000 lat. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych drzew w europejskim krajobrazie. Ze względu na okazałe rozmiary, jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Stare okazy często chronione są jako pomniki przyrody. Jest gatunkiem kluczowym.

Jak rozpoznać?

   U nasady liści "ośle uszy" (!).
   Ogonek liściowy bardzo krótki lub brak.
​​​​​​   Żołędzie na długich szypulkach.
Liście

Liście charakterystyczne, głęboko wcinane o długości 8-10-12cm. U nasady liścia często "ośle uszy". Ogonek liściowy bardzo krótki lub brak.
Kora

Kora podobna jak u dębu bezszypułkowego: ciemna, głęboko spękana.
Owoce

Znane wszystkim żołędzie osadzone na długich (5-7cm) szypułkach. Stąd nazwa "szypułkowy".
Dąb szypułkowy
Dąb szypułkowy
Część informacji pochodzi z Wikipedii
Witryna bialobrzegi.drzewo.info używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem